• Exkurzia - Praha

• V dňoch 16. 05. - 18. 05. 2023 sme sa zúčastnili poznávacej exkurzie v Prahe s bohatým program. Obsahom bolo spoznávanie historických pamiatok a kultúrnych zvyklostí českého národa. Žiačky absolvovali prehliadku mesta so sprievodcom, vyhliadkovú plavbu loďou, návštevu zoologickej záhrady a výstup na rozhľadňu Petřín.

• Stretnutie s vladykom Petrom Rusnákom, vyhodnotenie výtvarných súťaží

• Dňa 10. mája 2023 sa v priestoroch Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove konalo stretnutie mladých výtvarníkov s vladykom Petrom Rusnákom, administrátorom sede vacante Prešovskej archieparchie, na ktorom boli vyhlásení víťazí výtvarných súťaží Biblia očami detí a mládeže  a Východní svätí pre súčasnosť.

Z našej školy sa v krajskom (archieparchiálnom) kole súťaže Biblia očami detí a mládeže na    2. mieste umiestnila B. Onteková (II. D) a na 3. mieste S. Kočiščáková (II. A). Vo výtvarnej súťaži v rámci projektu „Východní svätí pre súčasnosť“, ktorej predmetom bola blahoslavená Miriam Terézia Demjanovičová, sa v krajskom kole na 2. mieste umiestnila A. Klembarová (II. C), na 3. mieste K. Gončárová (II. C) a S. Ivanková (I. D). V celoslovenskom (metropolitnom) kole tejto súťaže sa na 2. mieste umiestnila S. Ivanková (I. D) a na 3. mieste A. Klembarová (II. C).

Stretnutie s vladykom Petrom začalo v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove prehliadkou chrámu spojenou s výkladom. Súčasťou programu bola taktiež prehliadka expozície dejín Prešovskej eparchie na arcibiskupskom úrade. Stretnutie pokračovalo v sále biskupov, kde sa výtvarníkom osobne prihovoril vladyka Peter a víťazom odovzdal diplomy a ceny.

Žiačkam blahoželáme a prajeme veľa chuti a nápadov do ďalších výtvarných prác.

• Exkurzia – Gréckokatolícky arcibiskupský a metropolitný úrad

• Dňa 17. mája 2023 žiačky 1. ročníka navštevujúce gréckokatolícku náboženskú výchovu navštívili Gréckokatolícky arcibiskupský a metropolitný úrad v Prešove na Hlavnej ulici. Súčasťou exkurzie bola expozícia dejín Prešovského biskupstva od jeho ustanovenia až po súčasnosť a návšteva biskupskej kaplnky, kde sú uložené relikvie viacerých blažených a svätých. Žiačky tak mali možnosť lepšie spoznať dejiny svojej cirkvi.

• Výstup na najvyšší vrch pohoria Čergov

• V sobotu 21.05.2023 absolvoval Turistický klub túru v pohorí Čergov. Túru sme začali v obci Kyjov. Odtiaľ sme modrou turistickou značkou pokračovali k Minčolu (1157 m n. m.), ktorý je najvyšší bod pohoria Čergov. Vrch pokrýva trávnatý porast. Na vrchu stojí železobetónový pilón z čias prvej Československej republiky, ktorý bol súčasťou trigonometrickej siete. Vrcholové časti sú chránené 5. stupňom ochrany a je tam vytvorená Národná prírodná rezervácia.Počas 4 hodín túry sme zdolali 14 kilometrov a 530 výškových metrov. Trasa ponúka krásne výhľady na región Šariš, okolité pohoria, hrady a v priaznivom počasí aj na Vysoké Tatry.Pridaj sa k nám, spoznávaj okolie a zbieraj zážitky.

• Výlet do kontaktnej ZOO

• Členovia Klubu zážitkových aktivít sa v sobotu 13.05.2023 v rámci akcie Potulky po Slovensku zúčastnili výletu do kontaktnej ZOO v Liptovskom Mikuláši, kde si okrem priameho kontaktu so zvieratami mohli užiť aj rôzne zážitkové adrenalinové atrakcie.

• Deň Európy

• Každoročne 9. mája oslavujeme úspechy a jednotu Európy, kedy si pripomíname podpísanie Schumanovej deklarácie, ktorá v roku 1950 položila základy spolupráce medzi európskymi krajinami a dnešnej Európskej únie.

"Symbolika tohto dňa potvrdzuje jednotu Európanov a zároveň vyjadruje krásu množstva rozdielnych kultúr, jazykov a tradícií, ktoré sú prínosom pre celú Európsku úniu a všetkých Európanov,“ povedal Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Na našej škole sme si spoločne pripomenuli vznik Európskej únie vo vestibule školy. Junior ambasádorky EPAS si pre nás pripravili zaujímavé interaktívne aktivity, súťaž a pripravený bol aj kvíz o EÚ.

Každá trieda sa zapojila do osláv a zastúpili tak rôzne krajiny Európskej únie. Zabojovali o ceny a snažili sa zaujať našu EPAS porotu oblečením, výzdobou tried, zaujímavosťami, spevom a tancom.

Víťazné triedy: I.B Španielsko, II.D Malta, III.C Holandsko, IV.D Portugalsko

• Exkurzia do Trnavy pri Laborci

• Vybraní žiaci 3. ročníka sa vo štvrtok 18.05.2023 zúčastnili školskej exkurzie do Trnavy pri Laborci, kde navštívili rodisko a pamätnú izbu Viliama Gaňu - zakladateľa špeciálnej pedagogiky na Slovensku. Pani Šamudovská, správkyňa a lektorka pamätnej izby, nám urobila odbornú interaktívnu prezentáciu o živote a diele V. Gaňu. Žiaci si v rámci exkurzie mohli prezrieť a vyskúšať aj rôzne dobové didaktické a kompenzačné pomôcky pre jedincov so špeciálnymi potrebami (napr. načúvacie okuliare, diktafóny, texty v Braillovom písme). Po prezentácii sme išli k pamätníku V. Gaňu, ktorý sa nachádza na mieste, kde stal jeho rodný dom. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili na neďalekej Zemplínskej Šírave, ktorá sa nachádza hneď vedľa jeho rodnej obce. Ďakujeme lektorke p. Šamudovskej, za odbornú prezentáciu a vytvorenie dobrej nálady.

• Účelové cvičenie

• V dňoch 27. a 28.4. sa uskutočnilo v Haniske pri Prešove účelové cvičenie žiakov prvého a druhého ročníka. Jeho cieľom bolo oboznámiť a upevniť vedomosti z oblasti prvej pomoci s pracovníkmi Červeného kríža, pričom si mohli žiaci na figuríne vyskúšať poskytnutie prvej pomoci a tiež možnosti riešenia situácie pri život ohrozujúcich stavoch. Druhá prednáška bola o ochrane žien pred násilím, kde žiačky získali veľmi cenné rady ako chrániť nielen seba ale aj skupinu detí pred nástrahami v spoločnosti. Počas presunu si žiaci osvojili vedomosti z oblasti topografie.