7649 M učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo
Spôsob ukončenia vzdelávania a prípravy
Štúdium je ukončené maturitnou skúškou, ktorú tvorí písomná, praktická a ústna časť. Maturitná skúška zo Slovenského jazyka a literatúry a Cudzieho jazyka pozostáva z externej a internej časti, Teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky a Praktická časť odbornej zložky (ďalej PČOZ) maturitnej skúšky pozostáva iba z internej časti.
Teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky
Cieľom teoretickej časti odbornej zložky je overenie vedomostí a zručností v rozsahu učiva odborných vyučovacích predmetov určených vzdelávacími štandardmi - Pedagogika, Psychológia, Špeciálna pedagogika, Biológia a starostlivosť o zdravie a výsledné hodnotenie je realizované podľa vzoru príslušného pre výpočet váženého priemeru.
Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky
Cieľom maturitnej skúšky v PČOZ je praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy, kde sa overuje dosiahnutá úroveň schopností žiakov, praktické zručnosti a kompretencie, používanie a aplikovanie získaných poznatkov pri riešení praktických odborných úloh, samostatná organizácia, realizácia vlastného nápadu, praktické využitie vedomostí pri tvorbe a písaní prípravy v MŠ a ŠKD, zhotovenie a využívanie rôznorodých pomôcok, využívanie vlastného metodického zásobníka, orientácia v odbornej terminológii, v informačných prameňoch a odbornej literatúre, práca so základnými normatívnymi materiálmi.
Organizácia PČOZ:Okruhy tém navrhnuté predmetovými komisiami v počte 15 sú schválené riaditeľom školy. Žiaci si ťahajú tému a zložku (HV, VV, TV, LJV, TVD, RV) jeden deň pred vykonaním PČOZ. V príslušnej zložke pod číslom témy sú konkrétne úlohy. Na ich vypracovanie majú čas 24 hodín. PČOZ prebieha v príslušnej učebni, ktorá bude pre danú zložku určená, pred deťmi a žiakmi z cvičných MŠ a ŠKD. Predmetovú maturitnú komisiu tvorí predseda a skúšajúci učitelia odborných predmetov v príslušnom študijnom odbore.
Pri výslednom hodnotení sa zohľadňujú kritériá:- formálna stránka prípravy,
- obsahová stránka prípravy,
- úroveň komunikačných zručností,
- samostatné prevedenie výstupu,
- vzťah k deťom (žiakom),
- odborná stránka rozboru,
- vlastná obhajoba,
- splnenie jednotlivých štandardov,
- úroveň pomôcok.
Žiak môže vykonať praktickú časť maturitnej skúšky aj obhajobou vlastného projektu (komplexnej odbornej práce, spracovaného problému a i).
Predpokladom pridelenia témy vlastného projektu je kladné hodnotenie od vyučujúcich profilujúcich predmetov.
Príloha č. 1 (pdf)