• Ocenenie DofE Slovensko

• V utorok 03.10.2023 si v historickej budove Divadla Jonáša Záborského Prešov prevzalo ocenenie DofE Slovensko - Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu vyše 280 Dofákov za Prešovský samosprávny kraj. Medzi mladými ocenenými sú aj naše Dofáčky, ktoré si slávnostne prevzali certifikáty a odznaky z rúk zástupcov Národnej kancelárie DofE a vedúceho odboru školstva PaedDr. Jána Furmana.

Bronzový odznak získali: M. Ligmajerová (II.A), V. Dudášová (II.A), K. Lešková (II.B), R. Rybovičová (II.C), D. Šlezingerová (II.C), T. Golodžejová (III.C), A. Senderáková (III.C), N. Gajdošová (IV.D).

Strieborný odznak získali: T. Bebková (IV.A).

Oceneným žiačkam srdečne blahoželáme. Veríme, že počas školského roka sa naša Dofe rodina rozrastie o nových členov.

• Deň otvorených dverí v Zariadení pre seniorov Náruč

• V utorok 10.10.2023 sa Zariadením pre seniorov Náruč šírila hudba, spev, tanec a milé slovo. Seniorov svojim spevom a tancom potešili aj naši žiaci z folklórnej skupiny Muzika. Teší nás, že vystúpenie vyčarilo radostný úsmev u všetkých divákov.

• Finančná sloboda

• V dňoch 27.09.2023, 04.10.2023 a 11.10.2023 si žiaci štvrtých ročníkov zahrali hru Finančná sloboda. Hranie prebiehalo pod vedením kvalifikovaných lektorov – moderátorov tejto hry.  Hra slúži na zlepšovanie finančnej gramotnosti hráčov. Produkty v hre sú veľmi podobné reálnym produktom dostupným na našom trhu. Preto hráči pri rozhodovaní môžu použiť svoje skúsenosti z ozajstného života a naopak, vedia aplikovať vedomosti získané v hre na zlepšenie vlastnej situácie aj po jej skončení. Žiaci tak mohli získať nevšedný zážitok, nové spôsoby myslenia v oblasti financií a cennú skúsenosť, ktorú môžu využiť vo svojom finančnom plánovaní.

• Triedny aktív - vystúpenie pre rodičov

• V piatok 06.10.2023 vystúpila folklórna spevácka skupina MUZIKA pre rodičov, ktorí prišli na triedne aktívy. Členom skupiny sa podarilo vytvoriť príjemnú atmosféru a prejaviť radosť zo spevu.

• Túra v pohorí Branisko

• Turistický klub absolvoval túru v pohorí Branisko. Túru sme začali pri základnej škole v obci Lipovce. Odtiaľ sme modrou turistickou značkou pokračovali do sedla Smrekovica, kde sme sa napojili na zelenú turistickú značku. Tá nás doviedla k rázcestiu Razsochy. Následne sme pokračovali žltou turistickou značkou na Patriu (1170 m n. m.). Vrchol pokrýva nesúvislý lesný porast, ktorý umožňuje krásny výhľad. Z Patrie sme pokračovali žltou turistickou značkou do obce Široké, kde sme túru ukončili.

Počas 7 hodín túry sme zdolali 15 kilometrov a 800 výškových metrov. Trasa ponúka krásne výhľady na pohorie Branisko, Levočské vrchy, Vysoké a Belianske Tatry, východnú časť Nízkych Tatier, Slovenský raj, Volovské vrchy, Slanské vrchy či Čergov.

Pridaj sa k nám, spoznávaj okolie a zbieraj zážitky.

• Interaktívne divadelno-výchovné predstavenie

• V stredu 04.10.2023 sa žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka zúčastnili  interaktívneho divadelno-výchovného predstavenia " Nedaj sa! ... hovor o tom!" Divadelné predstavenie sa zaoberá problematikou šikanovania, sociálnej nerovnosti či rasizmu. Žiaci tak mali možnosť zaujímavou, divadelno-interaktívnou formou nazrieť hlbšie do problematiky šikanovania.

• Európsky deň jazykov

• Vybraní žiaci 4. ročníka sa pri príležitosti Európskeho dňa jazykov zúčastnili interaktívneho anglicko-rusínskeho workshopu v Múzeu rusínskej kultúry v Prešove.

• Návšteva koncertu

• V stredu 04.10. 2023 sme sa zúčastnili výročného koncertu ženského speváckeho zboru Vocals, ktorý sa konal v PKO. Mohli sme sa započúvať do krásnych piesní nielen v podaní Speváckeho zboru, ale aj hostí, a to Tria Svitkových a Mužskej speváckej skupiny folklórneho súboru Šarišan. Prepojenie zborového a folklórneho spevu sme si všetky s nadšením vychutnali.

• Líder školského parlamentu - školenie pre členov parlamentu

• Dňa 29.09.2023 - 01.10.2023 sa členky nášho školského parlamentu, N. Angelovičová (III.D), S. Plavnická (III.D) a M. Ondrejčáková (III.A), zúčastnili 1. fázy akreditovaného školenia Líder školského parlamentu, ktoré sa konalo v Martine. Organizátorom školenia bola Asociácia krajských rád mládeže. Dievčatá čaká ešte 2. fáza, tzv. dištančná a 3. fáza, opäť prezenčná. Vzdelávanie bude ukončené testom, ktorý veríme, že úspešne zvládnu. Tešíme sa, že členkám ŠP záleží na svojom sebarozvoji a vďaka tomu do nášho školského parlamentu vnášajú mnoho nových informácii a nápadov.